טיפים לחיסכון במים

ארץ ישראל מתייבשת, האמרה הזו מהדהדת אצלנו כבר הרבה זמן. ישנם כמה סיבות שמכריחות אותנו, לצמצם את צריכת המים שלנו, מצב הכנרת לא במיטבו, מחירי המים המתייקרים וכמובן צריכת המים הבזבזנית שלנו, שגורמת לחשבון המים שלנו, להגיע לשיאים חדשים בחשבון כל חודש.

הוזלת הוצאות המים

אם נערוך בדק בית, בהוצאות הביתיות שלנו בשנים האחרונות, אנחנו יכולים לראות עליה מתמדת במחירי חשבונות המים שלנו. כיצד זה קורה? המחירים עולים ויחד איתם גם הרגלי הצריכה שלנו. על מנת שנגיע למצב של צמצום וחסכון בהוצאות המים הביתיות שלנו נוכל להיעזר בעצות הבאות:

חסכון בצריכת מים בעזרת אביזרים חוסכים

חיסכון במים הופך לפשוט יותר ע"י שימוש באביזרים המסייעים להפחית את כמות המים בה אנו נוהגים להשתמש בבית, בעבודה ובמקומות ציבוריים. התקנתם של האביזרים החוסכים בדרך כלל קלה ועלותם זולה ומשתלמת. קיימית אביזרים מגוונים: חסכמים, מיכלי הדחה חסכוניים, וסתי ספיקה, מגבילי מים, ראשי מקלחת חסכוניים, ברזים בעלי מנגנון סגירה אוטומטי, קוצבי מים ועוד. תוכלו לקרוא על כך בהרחבה ברשימת אביזרים חוסכים המומלצים ע"י רשות המים של ישראל.

חסכון בצריכת מים בבית –

 • כאשר אנחנו שוטפים את הכלים, אנחנו לא צריכים להשאיר את המים דולקים גם כאשר אנחנו מסבנים את הצלחות. רצוי שקודם נסבן את הצלחות ואז נשטוף את כולן ביחד.
 • מדיח כלים הינו חסכוני יותר במים משטיפה במים זורמים, אך חשוב לשים לב להפעיל את המדיח כאשר הוא בתפוסה מלאה.
 • כאשר אנחנו שוטפים ריצפה אין לנו צורך למלא דלי שלם במים, אנחנו צריכים להתאים את כמות לכמות החדרים.
 • מומלץ לאגור את המים שמייצר המזגן בדלי. מזגן קטן נותן בשעת עבודה כ-2 ליטר מים. המים האלו יכולים לתת פתרון להשקיית הגינה, שטיפת ריצפות, שטיפת רכב ועוד.
 • במקום מכובד ברשימת הפעולות הביתיות שצורכות הרבה מים, נמצאת מכונת הכביסה עם תצרוכת של כ-14% מהתצרוכת מים הביתית שלנו. לכבס אנחנו לא מעוניינים להפסיק, אבל הנקודה החשובה היא הפעלת מכונת הכביסה רק כשהיא מלאה.

חסכון בצריכת מים בגינה –

 • השקיה באמצעות ממטרות ומתזים מותרת בהתאם לכללי המים בין החודשים אפריל ונובמבר ובין השעות 17:00 עד 10:00 למחרת ומדרום לקו מיעוט משקעים בכל חודשי השנה. השקו את הגינה בשעות הקרירות, כשאין משבי רוח (בדרך כלל עד 06:00 בבוקר) וכך תקטינו את התאיידות המים ותמנעו מחלות עלים.
 • הקצו את כמויות המים להשקיה בהתאם למזג האוויר ולצורכי הצמח. חלקו את הגינה לקבוצות על פי סוג הצמחים והתנאים הדרושים להתפתחותם. התאימו את השקיית הגינה לקבוצות.
 • חפו את הגינה בכמויות נדיבות של חומר חיפוי למניעת התייבשות הקרקע והתחממותה ולצמצום התפתחות עשבים שוטים בגינה.
 • כסחו את הדשא לעיתים תכופות. פעולה זו תביא לחיסכון ניכר בצריכת המים. גזמו נוף מיותר של עצים ושיחים הגוזלים מים שלא לצורך.
 • מדשאות הן צרכניות מים גדולות ולכן יש להקפיד על כמות המים הנכונה על פי עונת השנה. כמות המים הנדרשת, בממוצע, נעה בין 2 ל-5 ליטר מים ליום למטר מרובע של מדשאה. בעונת הקיץ, נע הממוצע  בין 4 ל-5 ליטר ומשתנה לפי האזורים השונים בארץ. מומלץ להשתמש במחשבון השקיה גינתי של רשות המים כדי לבדוק כמה מים דרושים לכם להשקיית הגינה.
 • בעלי גינות רבים נוהגים להשקות מעבר לצורך האמיתי. רבים מאיתנו מסיקים מהצהבת מדשאה באמצע הקיץ שקיימת בעיה של מחסור בברזל, בעוד למעשה, ברוב המקרים, ההצהבה תיווצר כתוצאה מעודף מים בקרקע. במקרים אלה מומלץ להפחית את מנת ההשקיה ולחכות לשיפור צבע העלים.

חסכון בצריכת מים לרחצה –

 • בזמן צחצוח השיניים, אנחנו נוטים להשאיר את הברז דולק. על מנת למנוע את המצב כדאי שנמלא כוס עם מים, נסגור את הברז, נצחצח ונשטוף עם המים אשר בכוס.
 • ימנעו ככל האפשר מאמבטיות, עשו זאת רק אם אין אופציה אחרת, מילוי אמבטיה הוא בזבזני מאוד.
 • כשמתקלחים, לפני שמגיעים המים החמים, יוצאים מהברז מים קרים. תמלאו במים הקרים האלה דליים ותשקו את העציצים או את הגינה. תתפלאו איזו כמות של מים מתבזבזת עד שהמים נעשים חמים.
 • כאשר אתם מסתבנים וחופפים במקלחת, סגרו את המים, זהו חסכון משמעותי.
 • את המקלחות עשו בקצרה, מקלחת ממוצעת צריכה לקחת באזור ה4 דקות.
 • רכשו ניאגרה עם שני מצבים (מיכל – וחצי מיכל). הורדת מים בניאגרה משתמשת בכ9 ליטר ולרוב אין צורך בכל כך הרבה מים.
 • וודאו שאין לכם נזילות, בכדי לבדוק האם יש לכם נזילה שקטה באסלה (ממיכל הניאגרה לאסלה עצמה) שפכו מעט צבע מאכל או נוזל בעל צבע למיכל הניאגרה מבלי להוריד המים, אם אתם רואים שהמים הצבועים נמצאים בתוך האסלה, סימן שיש לכם נזילה.
 • שימו פח לצד השירותים, זה ימנע מכל אדם המשתמש בשירותים שלכם לזרוק פסולת לאסלה ולהוריד את המים.

טיפול בליקוי בשעון המים –

ראינו אינספור כתבות ותחקירים טלוויזיוניים, בהם אנחנו רואים אנשים מגיעים לחשבונות של כמה מאות או אלפי שקלים, בגלל הוצאה משותפת הנובעת מליקוי במדידת שעון המים. הליקוי נובע ממדידה משותפת של כלל שעוני המים בבניין, שפועלים כיחידה אחת.  חשוב מאוד לבחון את פעילות מדידת שעוני המים ולוודא שכאשר אחד הדיירים משתמש במים, מדידת השימוש לא נמדדת גם אצל שאר דיירי הבניין. דרך פשוטה וזולה למנוע את הליקוי הנ"ל היא התקנת שסתום אל חוזר לשעון המים של כל דייר ודייר ובכך לנטרל כל השפעה של צריכת המים של השכנים על חשבון המים החודשי האישי שלך.

יצירת קשר מהירה

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור אליכם בהקדם

אתם לא לבד מול התאגיד

הודות לשנים של ניסיון ועבודה בשיתוף עם תאגידי המים, ביכולתנו לסייע לכם למצוא פתרון בבעיות שמתעוררות מול תאגידי המים. לכן אל תהססו לפנות אלינו - נשמח לעזור.


 

זמינים עבורכם 24/7

התקשרו: 0525573644

 

המומחיות שלנו

√ פתרונות סינון מים וטיהור מים
√ מניעה וטיפול בנזקי אבנית
√ השבחת מים
√ עבודות צנרת
√ עבודות אינסטלציה
√ התקנת שסתום אל חוזר
√ התקנת והחלפת מדי מים